Warsztaty Terapii Zajęciowej
Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym
Koło w Radomiu
Działają w oparciu o przepisy Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 .03.2004 w sprawie warsztatów terapii zajęciowej (Dz.U.z 2004 r nr.63 poz 587). Do uczestnictwa niezbędne jest odpowiednie orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności z zaznaczeniem „wskazana terapia zajęciowa”
Główne cele
Dla młodych osób z niepełnosprawnością intelektualną, które ukończyły naukę szkolną i nie mogą jeszcze podjąć pracy, życie w samotnej izolacji i bezczynności jest zabójcze. Warsztaty Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym są formą rehabilitacji społecznej i zawodowej.
Udział w nich umożliwia:
- kontakty społeczne z rówieśnikami, instruktorami i innymi ludźmi,
- sensowną aktywność w pracowniach oraz współpracę z innymi uczestnikami w procesie wykonywania różnych zadań,
- uczenie się samodzielności i niezależnego decydowania o sobie oraz odpowiedzialności, zwłaszcza w zakresie budżetu osobistego i posługiwania się pieniędzmi,
- opanowywanie umiejętności codziennego życia,
- poznawanie zasad i instytucji życia społecznego oraz uczenie się korzystania z nich,
- zaplanowaną rekreację.
Warsztaty stwarzają szansę rozwijania szerokich zainteresowań w sekcjach: teatralnej, tanecznej, muzycznej, sportowej, przyrodniczej, fotograficznej i plastycznej. Organizowane są liczne wycieczki, festyny, wystawy i zabawy taneczne, uczestnicy biorą udział w różnych akcjach organizowanych we własnym zakresie , jak również akcjach poza placówką.
Warsztaty Terapii Zajęciowej przy ul. Grenadierów 18 powstały w roku 1999. W szerokim programie rehabilitacji społecznej i zawodowej bierze udział 35 niepełnosprawnych uczestników. W dążeniu do osiągania możliwości pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i rodzinnym wspomaga ich doświadczona 11 osobowa kadra specjalistów m.in. instruktorzy, psycholog, rehabilitant, pielęgniarka.
Warsztaty są ogromną szansą nie tylko dla tych, którzy z nich korzystają i ich rodzin. Są szansą dla wszystkich, gdyż poznajemy ogromne nieznane dotąd możliwości rozwojowe i talenty osób uznanych za niepełnosprawnych intelektualnie.
Warsztat współpracuje z wieloma licealnymi placówkami szkolnymi w zakresie organizowania imprez kulturalnych, sportowych, turystycznych.
Młodzież naszego warsztatu żyje aktywnie, uczestniczy w koncertach, seansach filmowych, wycieczkach, zabawach tanecznych. Twórczość artystyczna jest wpisana w życie placówki – przygotowywane są inscenizacje teatralne, akademie okolicznościowe. Rozwijają osobiste zainteresowania . Trzykrotnie nasi uczestnicy wyróżniani są w ogólnopolskim konkursie prac , organizowanych przez PFRON. Systematycznie podtrzymują i poprawiają stan funkcjonowania sprawnościowego poprzez zaplanowane w formie indywidualnej i zespołowej ćwiczenia pod okiem rehabilitanta. Dobrze wyposażona sala rehabilitacji fizycznej sprzyja osiąganiu dobrej kondycji i sprawności motorycznej. Warsztaty otwierając się na społeczność lokalną, są ambasadorami nowej wiedzy o możliwościach osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Program rehabilitacji społecznej i zawodowej realizują w zespołach 5-osobowych „zespołach warsztatowych” pod okiem instruktora.
Każdy z uczestników posiada dostosowany do aktualnych możliwości „Indywidualny Program Rehabilitacji” i w oparciu o niego realizuje zawarte cele. Program w razie potrzeby jest okresowo modyfikowany by sprzyjał osiąganiu jak najwyższych umiejętności społecznych i zawodowych uczestnika.